V okviru kulturnih dni, ki jih v tem letu organiziramo za učence cele šole, smo v četrtek, 17. 10. 2019, izvedli dan z naslovom Slovenske ljudske pesmi in plesi. Učenci so v okviru svojega razreda, skupin ali oddelkov raziskovali preteklost naše ljudske zakladnice in spoznavali našo bogato zakladnico pesmi, rajalnih iger, običajev in plesov. Cilj tega dne je bil, da učence spodbudimo k odgovornosti ohranjanja pesmi, ki so bogat in pomemben vir odkrivanja preteklosti. Naše pesmi so neizpodbiten dokaz ustvarjalnosti preprostega slovenskega človeka, močno povezanega s svojimi koreninami, pripadnega zemlji, naravi, domu, igrivega in navihanega sredi viharjev in tegob življenja, odločnega in neomajnega, ko gre za čast in pripadnost, čustvenega in sočutnega, ko to zahteva priložnost.
Naš aktiven in ustvarjalen dan smo zaključili s koncertom v športni dvorani, kjer pa so vsi obiskovalci doživeli ljudske pesmi v sodobnih preoblekah in stilih v izvedbi skupine BQL in Nike Zorjan.
Slovenska pesem naj ostane zaklad, za katerega je odgovoren vsak od nas, tako šola kot posameznik in družina.
Zapisala: Alenka Šalamon