V ponedeljek, 13. oktobra 2014, je za šestošolce naše šole pouk potekal malo drugače kot ponavadi. Raziskovali so obdobje turških vpadov na naše ozemlje ter spoznavali življenje janičarjev. Za Cankarjevo tekmovanje v 6. In 7. razredu je letos namreč izbrana knjiga Josipa Jurčiča Jurij Kozjak – slovenski janičar. Ker bi želeli, da se čim več učencev vključi v tekmovanje, je bil ta kulturni dan namenjen obravnavi te knjige. Na začetku so učenci spoznali življenje janičarjev, kdo so bili, kako so živeli ter življenje in delo Josipa Jurčiča. Nato je vsak učenec  prebral eno poglavje, ki ga je sošolcem predstavil v kratkem povzetku, na koncu pa so ti povzetki bili sestavljeni v  celotno vsebino knjige. Prav tako pa je vsak  ilustriral poljuben prizor iz poglavja. Te ilustracije so razstavljene v naši šolski avli.

Učence je pritegnila zanimiva tema, še posebno zgodba sama, boj med dobroto  in hudobijo, opisi bojev, brskanje po slovarju in iskanje razlage neznanih besed, risanje, ogled posnetkov turške vojske, orožja in opis življenja janičarjev. Razveseljivo pa je, da se je velika večina učencev pogumno odločila za sodelovanje na Cankarjevem tekmovanju.

Vtisi učencev 6. a in b razreda:

 • zelo veliko sem izvedel o Turkih,
 • všeč mi je bila knjiga in risanje,
 • naučili smo se, kako so živeli nekoč,
 • bilo je zabavno in poučno,
 • veliko sem izvedela o avtorju knjige,
 • tekmovala bom na Cankarjevem tekmovanju, saj mi je knjiga všeč,
 • komaj čakam na tekmovanje,
 • ponedeljkov dan je bil ustvarjalen in lep,
 • rada imam take kulturne dneve,
 • spoznala sem nekaj novih besed,
 • rada imam zgodbe, ki so polne zapletov,
 • današnji dan me je prepričal, da se prijavim na tekmovanje.

Slavica Šajnović

 

IMG_1579    IMG_1604